یکشنبه 28 مرداد 1397
کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان کنگان تشکیل جلسه داد. (کدخبر: 1189)
کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان کنگان تشکیل جلسه داد. مهندس عبدالنبی یوسفی فرماندار و رییس کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه و مدیران کل استانی و همچنین تبریک میلاد نبی گرامی اسلامی و هفته وحدت از اتحاد و همدلی که در شهرستان کنگان وجود دارد و این شهرستان را به عنوان یکی از نماد های حرمت در استان و کشور شناخته شده است اشاره نمودند.
فرماندار شهرستان با اشاره به نامگذاری سال 96 از سوی رهبر معظم انقلاب گفت: اشتغال حرکت زندگی و بیکاری سرآغاز تمام معضل هاست و ما باید در ادارات همه برنامه ها ی برای جوانان اشتغال ایجاد کنیم.
فرماندار شهرستان از حجم و میزان سرمایه گذاری که در حوزه صنعت نفت و گاز در شهرستان کنگان انجام شده و مقام اول را در کشور از نظر حجم سرمایه گذاری دولت در شهرستان،ولی خیلی از جوانان تحصیل کرده این شهرستان بیکار هستند بطوریکه امروز صبح شاهد تجمع تعداد زیادی از آنها جلو فرمانداری به علت بیکاری بودیم. رییس کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان خواستار جدیت بیشتر دستگاههای اجرایی شهرستان برای شرکت در جلسه و ارائه راهکار    در خصوص طرحهای اشتغال زا شدند.
فرماندار شهرستان در خصوص اشتغال روستاییان شهرستان کنگان با کمک دهیاران و شورای باید از ظرفیت صنایع بزرگی که در کنار آنها واقع شده است استفاده برده و نسبت به تولید و کارآفرینی و اشتغال پایدار اقدام کنند.
عباس بشی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار ضمن عرض سلام و خیر مقدم به اعضای کارگروه  شهرستانی و مهمانان استانی که مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر،مدیر کل آموزش فنی حرفه ای استان بوشهر،مدیر عامل صندوق کار آفرینی استان بوشهر حضور داشتند بر اساس دعوت نامه قبلی به دستور کار جلسه پرداختند.
در ادامه پناه مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر و دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان بوشهرضمن عرض سلام  و تبریک هفته وحدت   افزودند : با توجه به شعار امسال و سیاست های دولت تدبیر و امید به بحث اشتغال زایی ،شیوه نامه تسهیلات اشتغال زایی موضوع آیین نامه اجرایی بندهای "الف" و "ب" تبصره 18 قانون بودجه سال 1396 به استانداران سرار کشور جهت ابلاغ به دستگاههای اجرایی ارسال شده است.ایشان کل اعتبارات ابلاغی به استان بوشهر را مبلغ224900000000میلیارد ریال عنوان نمودند که از این مبلغ 51 درصد آن در بانک های استان تامین اعتبار گردیده است.دبیر کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان بوشهر پیرامون بسته های پیشنهادی وزارت مطبوع در راستای اقتصاد مقاومتی به تشریح اهداف اجرای طرح روستا تعاون پرداخته و این طرح را در جهت تولید و اشتغال پایدار و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها دانستند.
 پناه، طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی را نیز یکی از طرحهای مثبت بسته پیشنهادی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در جهت رفع خلا و پوشش آموزش های تئوری مراکز دانشگاهی در قالب تجربه اندوزی در محیط های واقعی کار تلقی نمودند.
مدير صندوق كارآفريني اميد استان بوشهر اظهار داشت: علیرغم نیاز به تامین خدمات آموزشی، درمانی و رفاهی برای روستائیان و برنامه ریزی برای تکمیل زیرساختهای لازم در روستاهای استان، اگر به مبحث تولید و اشتغال پایدار در روستاها توجه نشود، جاذبه ماندگاری در روستا ها بوجود نخواهد آمد و بایستی در راس همه اقدامات توسعه ای در روستاها، مبحث اشتغال و درآمد پایدار مورد توجه قرار گیرد.
شهبازي افزود: مبحث مهم اشتغال بايستي با همكاري چند وجهي حل شود نه صرفا يك دستگاه يا سازمان و كارآفرين هم نبايستي توقع حمايت كامل از دولت در جهت اشتغال داشته باشد و خود نيز بايستي با همت و پشتكار مناسب در جهت رونق بخشيدن به كسب و كار خود تلاش كند.
وی با اشاره به مبحث مهم آموزش در اشتغال افزود: حمايت ها و منابع مالي بدون آموزش به جايي نخواهد رسيد و موفق نخواهد بود اما آموزش و فرهنگ سازي بدون منابع مالي يقينا به نتايج مثبتي منجر خواهد شد و به توسعه مي انجامد و اين مهم نيازمند توجه بيشتر به مقوله آموزش و برداشتن قدم هاي موثر در اين زمينه خواهد بود.
مدير صندوق كارآفريني اميد با ابراز اميدواري از تخصيص یک و نیم میلیارد دلار از طریق صندوق توسعه ملی به امر توسعه روستایی اظهار داشت: صندوق آماده همكاري در جنبه هاي مختلف در بخش هاي خصوصي با كارآفرينان مي باشد و دهياران بايستي با همكاري شوراي شهر و روستاي منطقه، با تشكيل هسته هاي كارآفريني در روستاها با كارآفرينان به بحث و گفتگو درباره ايده ها و فرصت هاي اشتغال منطقه و روستاي خود بپردازند كه اين خود گامي موثر در اشاعه فرهنگ كارآفريني و رونق اشتغال خواهد بود.
وي افزود: مقرر است که بانکهايي كه در اين طرح بعنوان بانك عامل شناخته شده اند نیز معادل ریالی میزان اعتبارات تخصیص یافته از سوی صندوق توسعه ملی، از منابع داخلی و درآمدهای خود تسهیلات کم بهره به امر اشتغال و توسعه روستایی اختصاص دهند.
شهبازي با اشاره به چشم انداز طرح "روستاي بدون بيكار" بعنوان يك هدف مهم صندوق در سال جاري بيان كرد: بايستي با نشست هاي هم انديشي، پتانسيل هاي اشتغال روستايي شناسايي شده و با توجه به ابلاغ مناسب اعتبارات در اين حوزه، هدف روستاي بدون بيكار كه موردنظر دولت در طرح توسعه اشتغال روستايي نيز خواهد بود، محقق گردد.
وي در پايان تاكيد كرد: صندوق كار آفريني اميد آمادگي كامل خود را جهت حضور در تك تك روستاهاي شهرستان جهت توانمندسازي كارآفرينان و متقاضيان اشتغال اعلام نموده و پيگيري مستمر جهت رونق اشتغال پايدار در منطقه خواهد داشت.
مدیر کل فنی حرفه ای استان بوشهر اظهار داشت : دو طرح مهارت آموزي درمحيط كارگاهي وكارورزي دانش اموختگان دانشگاهي در جهت توسعه وتوان افزايي مهارت نيروهاي جوان وتحصيلكردگان دانشگاهي براي اشتغال پايدار مبتني بر اقتصاد مقاومتي وتوليد واشتغال طراحي وبرنامه ريزي شده است كه از ٧٩٠ نفر تعهد استان بوشهر از اين طرح تاكنون ٧١٠ نفر در طرح مهارت اموزي شركت داشتند وزمينه مهارت افزايي نيروها براي جذب براساس شرايط افراد فراهم شده است .
وی افزود : مجوز آموزشي براي ١٧٦ واحد پذيرنده طرح كارورزي صادر وتاييد گرديدو همچنین توسعه همكاري با فاز ١٢ كنگان در اجراي طرح مهارت اموزي ازديگر برنامه هاي اموزش فني وحرفه اي مركز كنگان در اجراي طرح بود كه بيش از ١٣٠ نفر برنامه ريزي اموزشي در محيط واقعي كار شده است کازرونی، از همكاري مشترك با كميته امداد در روستاها ومناطق محروم براي توسعه مهارت آموزي براساس نياز سنجي  که قبلا بعمل امده  بود و این کار انجام شده خبر دادند
وی افزود: از دهياران درخواست شد كه نيروهاي جوان را براي معرفي و آموزش به مركز كنگان اعلام كنند تا شرايط اموزش وبهره مندي از امكانات شبانه روزي فراهم شده استفاده کنند.
 پس از بحث و تبادل نظر تصمیماتی اتخاذ نمودند.
 
*مقرر گردید اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان (دبیرخانه کارگروه) یک نسخه از شیوه نامه تسهیلات اشتغال زایی موضوع آیین نامه اجرایی بندهای ((الف)) و ((ب)) تبصره  «18» قانون بودجه سال 1396 به دستگاهها اجرایی شهرستان ارسال نماید.
*مقرر گردید روسای محترم بانک های عامل شهرستان (ملی، سپه، رفاه کارگران، ملت، صادرات، تجارت، توسعه تعاون، کشاورزی) از طریق مرکز استان در خصوص ابلاغ اعتبارات آیین نامه اجرایی بندهای ((الف)) و ((ب)) تبصره  «18» قانون بودجه سال 1396 کل کشور پیگیری های لازم انجام دهند.
*مقرر گردید نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان و صندوق کارآفرینی امید کنگان نسبت به تشکیل جلسه توجیهی طرح تعاون روستا، طرح کارورزی و طرح تشکیلات اشتغال فراگیر با هماهنگی بخشداری مرکزی و دهیاران برای روستاهای بخش مرکزی اقدام نمایند.
*با عنایت به اینکه اعتبارات یاد شده بصورت تجمیعی و استانی می باشد . مقرر گردید دستگاههای اجرایی شهرستان نسبت به شناسایی و معرفی هر چه سریع تر طرحهای مشمول به دبیرخانه کارگروه شهرستان اعلام و اقدام نمایند.


ارسال خبر: باغبانی
تهیه و تنظیم: قنبری مسئول روابط عمومی فرمانداری

   1396/9/18 05:50        


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )