چهارشنبه 28 شهریور 1397
آنچه در جلسه بررسی حل مشکلات ثبتی شهرستان کنگان گذشت (کدخبر: 1228)
آنچه در جلسه بررسی حل مشکلات ثبتی شهرستان کنگان گذشت بمنظور بررسی حل مشکلات ثبتی شهرستان کنگان جلسه ای با حضور سرکار خانم الماسی نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی، دکتر صعید معاونت سازمان ثبت املاک کشور ، مهندس فتح اله نوروزی فرماندار کنگان و برخی از مدیران کل استان و مدیران شهرستانی در سالن اجتماعات فرمانداری تشکیل شد.

فتح اله نوروزی – فرماندار کنگان
 • یکی از مسائل و مشکلات مردم شهرستان را ثبت اسناد و املاک آنها دانست و برلزوم پیگیری و هم اندیشی برای حل این مشکل تاکید کرد.
 • نقش و جایگاه سازمان ثبت اسناد و املاک در بحث توسعه اقتصادی، رفاه عمومی، عدالت اجتماعی، امنیت ملی، کاهش ارجاعات به محاکم قضایی و رضایتمندی مردم از حکومت غیر قابل انکار است.
 • سازمان ثبت اسناد و املاک یکی از بازوهای اصلی قوه قضایی در خدمت رسانی به مردم است و توسعه ثبتی از مقدمات غیر قابل انکار و لازمه توسعه قضایی در هر کشوری می باشد. حال با این نگاه جلسه را تشکیل تا برای مسائل مربوط به ثبت اسناد و املاک شهرستان چاره اندیشی کنیم .
 • از جناب آقای صعید معاونت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تقاضا دارم که حوزه شهرستان عسلویه و کنگان جدا شود.
 • وضعیت چارت نیروی انسانی اداره ثبت اسناد کنگان تقویت شود.
 • دستگاههای دولتی در اجرای ماده 9 قانون حد نگار اهتمام لازم داشته باشند.
 • در کمیته برنامه ریزی شهرستان برای تهیه نقشه های حد نگار کمک خواهیم کرد.
 • حضور مسئولین و فرماندار در شهرستان به واسطه حضور مردم است باید تلاش کنیم مشکلات مردم را مرتفع نماییم.
 • در خصوص املاک مجهول المالک، رییس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان و مدیر کل مربوطه اهتمام داشته باشند تا مردم بازخورد این جلسه را در بیرون مشاهده نمایند.
 • تعارضات با بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام پیگیری خواهد شد.
 
 خانم الماسی نماینده مردم شریف کنگان، دیر، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی:
شهرستان کنگان از رشد بالای جمعیت برخوردار است و حوزه کاری اداره ثبت اسناد و املاک این شهرستان، علاوه بر کنگان شهرستان عسلویه هم پوشش می دهد که لزوم استقرار اداره ثبت در شهرستان عسلویه را دو چندان می کند.
از فرماندار محترم تقاضا دارم تا کارگروهی برای بررسی و حل مشکلات ثبتی مردم شهرستان مشخص نماید.

عیسی کرمی – نائب رییس شورای اسلامی شهر کنگان
متاسفانه مردم شهرستان کنگان همچنان مشکل ثبت اسناد دارند.
امیدوارم با هماهنگی همه مسئولان و تلاش نماینده مردم در مجلس شاهد حل مشکلات مردم در خصوص ثبت اسناد باشیم .
اصغر پاریابی – عضو شورای اسلامی شهر کنگان
املاک کنگان در سال 1327 تعرفه و به نحو مفروض پلاک کوبی شده است در آن زمان ثبت اسناد در شهرستان کنگان وجود نداشته است و مردم برای ثبت باید به شهرستان دشتی مراجعه می کردند تعداد زیادی از مردم به دلیل بعد مسافت، اسناد خود را ثبت نکرده اند. املاک کسانی که بنا به دلایلی تنظیم اظهار نامه ثبتی نشده است بعنوان املاک مجهول المالک مشخص شده است .
 • رویه ثبت املاک مجهول المالک از زمان قدیم و براساس ماده 12 و 11 قانون ثبت تا سال 1394 ادامه داشت که با انتصاب آقای پیرهادی بعنوان مدیر کل ثبت اسناد و املاک بوشهر، طبق دستورالعمل مورخه 23/6/94 دستور توقف ثبت اسناد صادر شد.
 • ثبت سند افراد تا سال 1394 بدون هیچگونه مشکلی ادامه داشته است و بازرسین اداره ثبت نیز از آن بازرسی و ایرادی بر آن وارد نداسته اند . حال چرا با صدور دستورالعمل سال 94 مشکلات متعددی برای ثبت اسناد شهروندان بوجود آمده است .
 • قانون ساماندهی املاک در سال 1388 مصوب شده است . در زمان اجرای این قانون جمعیت کنگان زیر 25 هزار نفر و مشمول آن بوده است. حدود 2400 پرونده تشکیل و به ثبت اسناد ارسال شد. حدود 40 تا 50 درصد پرونده ها منجر به صدور سند شده انتظار می رود که برای ما بقی پرونده ها هم سند صادر شود.
 • سند تک برگ بدلیل ضرایب امنیتی و داشتن نقاط UTM و جلوگیری از ایجاد معارض بوجود آمد حال چگونه سازمان ثبت اسناد اراضی دولتی مسکن و شهرسازی و امور آب را روی طرح کاداستر(حدنگار) کاشته است در حالی که سند تک برگ آن دست مردم است.
 
حسین روشن – رییس شورای اسلامی شهر سیراف
شهرداری سیراف بعنوان متولی اصلی حریم شهر دیده شود و هیچگونه ثبتی در محدوده شهر بدون هماهنگی شهرداری انجام نشود .
بخش هایی از شهر سیراف در محدوده منطقه ویژه، میراث فرهنگی و حریم 60 متری دریا قراردارد و مردم برای ثبت اسناد و نوسازی بناهای قدیمی مشکل دارند.
میراث فرهنگی هم در شهر سیراف دو پهنه مشخص کرده که در پهنه یک اجاره ساخت و ساز می دهند ولی در پهنه دو که عمده شهر در آن قرار گرفته است اجازه ساخت و ساز نمی دهند.
پیرهادی – مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر:
هیچکدام از ما نمی توانیم فراتر از قانون عمل کنیم
اکثر اراضی جنوب استان بوشهر مجهول المالک هستند.
قانون حد نگار در سال 1393 برای تشخیص مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی، جلوگیری از ایجاد سند معارض اجرایی و الزامی شد .
اگر املاکی وجود دارد که در محدوده منابع آب یا مسکن و شهرسازی است باید از طریق دستگاه مربوطه پیگیری آن باشید.
حدود پلاک مشخص کنید ما در سامانه حد نگار جانمایی کنیم تا وضعیت ملک مذکور در خصوص معارض مشخص شود.
وظیفه تمام دستگاهها این است که املاک خود را نقشه برداری کرده و تحویل ثبت اسناد و املاک شهرستان نموده تا در سامانه حدنگار جانمایی شود.
اعضاء شورا نقشه برداری شهر انجام و به ما بدهید تا در سامانه حد نگار جانمایی کنیم.
دکتر صعید – معاونت ثبت اسناد و املاک کشور:
سازمان ثبت مطابق قانون موظف است برای تمام املاک سند صادر کند.
ثبت اسناد نمی تواند خلاف قانون سند صادر کند.
وقتی رای قطعی مرجع قضایی صادر شود هیچکس نمی تواند خلاف آن عمل کند.
ثبت اسناد براساس تشریفات خاصی، سند صادر می کند.
قانون حدنگار اعلام می کند که تمام دستگاهها برای ثبت املاک خود اقدام کنند تا معارض بوجود نیاید.
خانم آشتا سرپرست مدیریت املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی:
در خصوص اراضی مجهول المالک مشمول اظهار نامه ثبتی سال 54 بوده و سند مالکیت آن بنام دولت صادر شده است و اشخاصی که مدعی مالکیت این اراضی هستند و اگر از اداره راه و شهرسازی استعلام شود، پاسخ می دهیم که اراضی دولتی است.
علی محمدپور – نماینده شهروندان:
ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان سند ثبتی بنام خود برای املاک مردم دریافت می کنند در حالی که برخی از این املاک بنام مردم ثبت شده است.
ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مسضعفان املاک شهروندان را در مزایده قرار می دهندو باعث نارضایتی شدید مردم شده اند.

در پایان پس از بحث و بررسی تصمیماتی به شرح ذیل اتخاذ گردید.
 1. به منظور تسریع در انجام امور ثبتی شهروندان مقرر گردید دستگاههای دولتی در اجرای ماده 9 قانون حدنگار در محدوده شهر کنگان نقشه های اراضی خود را تهیه و به سازمان ثبت اسناد تحویل تا در سیستم حدنگار جانمایی گردد و سپس سازمان ثبت اسناد بدون استعلام از دستگاههای دولتی نسبت به ثبت اسناد مردم اقدام نمایند.
 2. اگر وزارت نیرو در خصوص رودخانه های داخل شهر با اسناد مردم تعارضی دارد هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام نماید. (بصورت موردی نسبت به رفع مشکل شهروندان اقدام نماید)
 3. مقرر گردید شورای اسلامی شهرهای کنگان، بنک و سیراف نقشه های حدنگار شهرهای خود را تهیه و در اختیار اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان قرار دهند.
 4. بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نقشه های اراضی و املاک خود را در شهرستان کنگان تهیه و اراضی واگذاری توسط آنها از نقشه خارج و به ثبت و اسناد اعلام شود در صورت لاینحل ماندن موضوع در هیات نظارت ثبت اسناد و املاک استان اتخاذ تصمیم گردد.
 5. برای تعیین تکلیف املاک و اراضی 60 متری حریم دریا در شهر سیراف مقرر گردید فرمانداری کنگان جلسه ای با حضور مدیران مربوطه تشکیل و اتخاذ تصمیم گردد.
 6. در خصوص پرونده های قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی مقرر گردید اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان به شهروندان اطلاع رسانی نماید تا در قانون تعیین تکلیف و در قالب پذیرش ثبت عادی ثبت نام نمایند.
 7. سازمان ملی زمین و مسکن هر چه سریعتر نقشه حدنگار املاک خود را تهیه و به ثبت اسناد ارسال نماید و همچنین در آن نقشه اعلام نماید که ملکی غیر از موارد حدنگار شده در شهرستان ندارد
 8. با توجه به مشکلات حریم شهر و روستا های شهرستان و تعارض با منطقه ویژه مقرر گردید فرمانداری کنگان با دعوت از مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، مدیران منابع طبیعی، امور اراضی و ثبت اسناد شوراهای شهر و روستا جلسه ای تشکیل و نسبت به تعیین تکلیف موضوع اقدام نماید.
 9. مقرر گردید کارگروهی با مسئولیت فرمانداری و با عضویت اداره ثبت اسناد و املاک، امور آب، جهاد کشاورزی، مسکن و شهرسازی، منابع طبیعی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان و شوراهای سه گانه شهرستان تشکیل و نسبت به بررسی و مرتفع نمودن مشکلات امور ثبتی شهروندان اقدام نماید.
 10. مقرر گردید که ثبت اسناد و املاک کنگان براساس ماده 11 و 12 قانون ثبت نسبت به پذیرش املاک مجهول المالک مردم اقدام نماید تا نهایتا منجر به صدور سند مالکیت گردد.


   1396/11/1 14:26        


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )